انجمن تخصصی آزمایشگاه پارسه

نسخه‌ی کامل: سوالات متداول در رابطه با آزمایش خون
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
در ادامه انجمن تخصصی آزمایشگاه پارسه سوالات متداول و پرسیده شده عموم افراد را در رابطه با آزمایش خون ارائه می دهند

بهتر است چه ساعتی از روز ، برای آزمایش خون مراجعه کرد ؟

برای پاسخ به این سوال باید در مرحله اول نوع آزمایش خون تعیین شود . گاهی بنا بر نوع آزمایش نیاز است تا فرد صبح و ناشتا برای آزمایش اقدام کند . آزمایش قند خون از این نوع است .

نوع خون نادر به چه معناست ؟

هر فرد یک گروه خون ABO و Rhesus دارد، یعنی گروه A، B، ABیا O و RhD منفی یا RhD مثبت. علاوه بر این گروه های خون ABO، از گلبول های قرمز بسیاری از آنتی ژن های دیگر به عنوان بخشی از ساختار سلول ها تشکیل شده اند .
لازم است تا قبل از هر انتقال خون، آزمایش های سازگاری ،بر روی خون بیمار و خون اهدا کننده انجام شود تا اطمینان حاصل شود که خون اهدا شده باعث واکنش نامطلوب در گیرنده نمی شود.

آزمایش خون چند مرتبه در سال توصیه می شود ؟

اين مساله بستگي به سن دارد،به طور مثال چك اب بيس در سن ٢٥ سالگي توصيه ميشود و اگر نتیجه نرمال باشد ، تكرار بعد ٢ سال توصیه می شود در حقیقت این بازه بر اساس سن تغییر می کند .
آیا میزان چربی در خون با استفاده از آزمایش خون تعیین می شود ؟

بله . در صورتی که در نتایج میزان تری گلیسیرید بالای 400 میلی گرم در دسی لیتر و همچنین میزان کلسترول از 240 میلی گرم در دسی لیتر بالاتر باشد ،به این معنی است که چربی خون فرد بالا است .

آیا سرطان را می توان با کمک آزمایش خون تشخیص داد ؟

خوشبختانه امروزه علم پزشکی پیشرفت قابل توجهی داشته است و می توان با کمک چند آزمایش ساده وجود برخی از سرطان ها را تشخیص داد .

دلیل کبودی دست بعد از نمونه گیری چیست ؟

کبودی بعد از نمونه گیری به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله ،حساس بودن پوست فرد ، روند رگ گیری ،زمان اعمال فشار برای نمونه گیری و مواردی از این قبیل
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه .
به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید.
لینک مرجع