P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاریوتایپ چیست
03-21-2016, 03:52 PM
ارسال: #1
کاریوتایپ چیست
کاریوتایپ چیست

کاریوتایپ به تمام تایپ تمام کروموزم ها(برای انسان؛44اتوزوم2جنسی)
کاریوتایپ دارای پایه ی علم ژنتیک می باشد.
آزمایش خونی که از فرد گرفته می شود طی فرآیند اضافه کردن سم های خاص به آن سعی می شود از طی مراحل تقسیم سلولی آن جلوگیری شود،به نحوی که اکثر سلول های گلبول سفید در مرحله ی متافاز چرخه ی سلولی باقی بمانند.در این شرایط کروموزم ها را یکی یکی با نظمی خاص در کنار هم قرار می دهند،این ترتیب کروموزمی به شکلی است که سانترومرها را روی یک خط فرضی مشترک و البته از کروموزم های سانتریک که بزرگترین کروموزم ها هستن تا آکروسانتریک ها که کوچکترین کروموزم هاستن چیده می شوند.

کروموزم های انسانی وقتی چیده شدن مورفولوژی آن ها بررسی می شوند،نقص های کروموزمی(ژنتیکی)فقط با بررسی مورفولوژی مشخص نمی شوند، بلکه باید توالی های ژنتیکی نیز بررسی شوند،این کار با تست های تکمیلی بیوشیمیایی مشخص می شوند.

اهمیت انجام این آزمایش چیست؟
این آزمایش در شرایط فعلی قیمت نسبتا بالایی دارد،هزینه300000تومان می باشد.البته این آزمایش در دو حالت اهمیت خود را نشان می دهد:
1-فرد در خانواده یا طایفه دارای بیمار یا بیماران ژنتیکی داشته باشد،این فرد یا خود از ترس دارا بودن این ژن ها یا به سفارش یک متخصص به انجام این تست روی می آورد
2-فردی که قصد تشکیل خانواده داشته باشد،به این آزمایش روی می آورد(البته در ایران از این تست برای زوج ها فقط در شرایط خاص استفاده می شود).

آزمایش کاریوتایپ برای جلوگیری از داشتن فرزندان و جامعه ی دارای بیمار ژنتیکی نیاز می باشد، بیماری ژنتیکی را هرگز نباید بیماری خواند چون بیماری اکتسابی می باشد ولی بیماری ژنتیکی از قبل تولد تا آخر عمر با فرد می باشد و درمان های سخت و ریسک پذیر و حتی خیلی از آن ها بی درمان هستن پس آن ها را سندروم می نامند.
آشنایی با سندروم های ژنتیکی می تواند توجه و نیاز به این آزمایش را نشان دهد.

کاریوتایپ دو گونه سندروم اتوزوم(غیر جنسی،وابسته بهX،میتوکندری یایی)وجنسی را مشخص می کند.
در زمانی که فرزند به دنیا آمده دیگر کاریوتایپ ارزش چندانی ندارد،اما می تواند برای جلوگیری از داشتن سندروم در نسل های بعدی از آن بهره برد.
به امید روزی که همه ی زوج ها قبل از ازدواج این تست را انجام دهند.


باتشکر مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان