P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تست VZV (واریسلا زوستر)
04-14-2016, 05:09 PM
ارسال: #1
تست VZV (واریسلا زوستر)
نمونه گیری:
در مورد بیماران مسری، از بیمار نمونه خون وریدی گرفته میشه و نمونه گیری باید در مکانی مجزا و در شرایط استریل، همراه با تکنیک های آسپتیک صورت بگیرد.سرم جدا شده باید شفاف و عاری از فیبرین ، همولیز و یا لیپمیک باشد
همچنین نمونه گیر باید شرح حالی از وضعیت بالینی بیمار بپرسد و در صورت لزوم در برگه آزمایش یادداشت شود.

شرایط نگهداری نمونه :
ترجیحاً پس از جداسازی سرم، تا زمان آزمایش در دمای 2-8oC نگهداری شود و زمان نگهداری ایده ال 48 ساعت می باشد.
نمونه نباید در 20oC- فریز نگهداری شود چون در این دما ویروس اوریون به سرعت غیر فعال می گردد. همچنین در صورتی که در طی 7 روز آزمایش انجام نشود، آن را در 70oC- نگاه دارید. فریز کردن در70oC - عفونت زایی ویروس را 10 تا 30 درصد کاهش می‏دهد.
کاربردهای بالینی:
1-.تشخیص آزمایشگاهی عفونت ویروس واریسلا زوستر (VZV).
2-.تعیین میزان پاسخ ایمنی افرادی که واکسینه شده اند.
3-ثبت و مستند کردن ابتلا به عفونت ویروس واریسلا زوستر در گذشته در افرادی که سابقه ایمن سازی ( واکسیناسیون) به این ویروس را نداشته اند.
4-.تشخیص عفونت زونا در بزرگسالان.
ویروس مولد بیماری آبله مرغان- زونا (واریسلا زوستر) از خانواده هرپس ویروسهاست. انتقال ویروس به دستگاه تنفسی به کمک قطرات آلوده صورت می گیرد و در آنجا تکثیر کرده و وارد خون می شود و از خون به پوست( راشهای پوستی) و دیگر اعضا منتقل می شود.
بیماری آبله مرغان بیشتر در سنین طفولیت دیده می شود و ممکن است ویروس به حالت نهفته در گانگلیونهای پشتی نخاع باقی بماند و پس از فعال شدن مجدد به دلیل تضعیف سیستم ایمنی در سنین بزرگسالی به صورت عارضه زونا ظاهر شود. واکسیناسیون بر علیه بیماری وجود ندارد ولی استفاده از گاماگلوبین اختصاصی در دوره نقاهت باعث کاهش علائم بیماری می شود
عفونت اولیه با VZV می‏تونه در زنان حامله، افراد با نقص ایمنی، کودکانی که تحت درمان سرطان هستند، به دنبال پیوند عضو و جنین کشنده باشد. عوارض عفونت عبارتند از انتشار خون، پنومونیت، میوکاردیت، کاردیومیوپاتی، هپاتیت، سندرم گیلن باره، میلیت، ونتریکولیت، آرتریت گرانولوماتوز، واسکولوپاتی و مننگوانسفالیت.
آبله ‏مرغان مادرزادی می‏تواند منجر به بیماری سیستمیک نوزادی و یا ناهنجاریهای مادرزادی شود. بیماران مبتلا به ایدز به دلیل تضعیف سیستم ایمنی معمولاً دچار عفونت‏های مکرر فعال شدهVZV ( زونا) خواهند شد.
زوستر عمدتاً در افراد سالخورده و مبتلایان به نقص ایمنی اتفاق می‏افتد.تست های سرولوژی ممکن است در تشخیص افتراقی بیماریهای تاول‏زا مفید باشند. آنتی‏ بادیهای IgG را می‏توان 9 روز پس از ظهور راش در واریسلای اولیه و 10 روز پس از فعال شدن مجدد زوستر ردیابی کرد.
آنتی‏ بادیهای IgM را می‏توان 6 تا 7 روز بعد ردیابی کرد که در روز 14 به پیک خود می‏رسند.
واکسن که حاوی واریسلای زنده ضعیف شده است در کودکان 1 تا 6 سال و زنان سنین باروری غیرحامله توصیه می‏شود
مقادیرنرمال:
مقادیر زیر برای آنتی بادیهای VZV-IgG و VZV-IgM مطابق با روشELISA می باشد.
مقدارIgM به صورت منفی یا مثبت گزارش می شود.
مقدار IgGواکسینه شده: بیشتر از 11 mIU/ml
مقدارIgGواکسینه نشده:کمتر از9 mIU/ml
مقدار IgG مشکوک 9-11 mIU/ml
نتیجه IgG مثبت همراه با IgM مثبت،نشاندهنده عفونت اخیر به ویروس VZV می باشد.این نتیجه به تنهایی جهت تشخیص عفونت VZV کافی نیست و باید در چارچوب تظاهرات بالینی تفسیر شود.
نتیجه IgG مثبت همراه با IgM منفی نشان دهنده واکسیناسیون و یا عفونت پیشین به ویروسVZVمی باشد.این افراد نسبت به عفونت مجدد مصونیت دارند.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان