P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تعیین هویت (ابوت)
07-19-2016, 06:22 PM
ارسال: #1
تعیین هویت (ابوت)
تعیین هویت (ابوت)

تعیین هویت (ابوت) یک تست جهت تایید رابطه پدری و فرزندی یا مادر و فرزندی است که در برخی موارد نیاز است که انجام شود.
این آزمایش در مواردی که متقاضیان تقاضا کنند و به هر دلیلی نیاز باشد که این رابطه اثبات شود انجام می گیرد. البته در بیشتر مواقع رابطه ی پدر و فرزندی مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.
در این آزمایش نمونه DNA پدر یا مادر با نمونه فرزند مقایسه می شود. در برخی موارد نیز نیاز است که این آزمایش انجام شود اما فرزند هنوز به دنیا نیامده است. در این موارد از جنین نمونه گیری انجام می شود و با نمونه پدری مقایسه می شود.

کاربردهای تست هویت

از این تست معمولا در مواردی که جرمی صورت گرفته باشد نیز انجام می گیرد و نمونه گرفته شده با نمونه های متهمین مقایسه می شود.
همچنین از این آزمایش می توان زمانی که اعضایی از خانواده گم شده باشد استفاده کرد.
شناسایی هویت افراد از روی آثار باقی مانده از بدن آنها نیز از کاربردهای تست هویت است. برای مثال برای شناسایی نمونه های باقی مانده از سوانح طبیعی مانند سیل، آتش سوزی، زلزله و تصادفات و بلایای اجتماعی نظیر جنگ و درگیری ها.
در برخی موارد نیز ممکن است نوزاد بعد از تولد جا به جا شده باشد که به کمک این تست می توان هویت جنین را تشخیص داد.
همچنین برای همسان یا غیر همسان بودن دو قلوها می توان از این تست استفاده نمود.
رابطه بيولوژيك بين فرزندان يك خانواده در موارد مسائل مربوط به سهم الارث از دیگر کاربردهای این تست است.
هر فردی نیمی از ژن های خود را از پدر می گیرد و نیمی را از مادر. به همین دلیل با استفاده از مارکرهای ژنتیکی می توان نسبت های خویشاوندی را اثبات نمود. در آزمایشگاه پارسه حداقل 15 تا 16 مارکر مورد مقایسه قرار می گیرند.
در این مقایسه ها حتی اگر فرزند در یک ناحیه با پدر یا مادر فرضی تفاوت داشته باشد رابطه خویشاوندی تایید نمی شود.
برای شناسایی مارکرها از یک دستگاه توالی یاب ABI استفاده می شود. در این دستگاه نمونه های DNA بعد از انجام آزمایش PCR اولیه در لوله های الکتروفورز مویینه حرکت کرده و با توجه به اندازه قطعات از هم تفکیک شده و به صورت گراف‌های کامپیوتری نمایش داده می‌شوند. به این ترتیب اندازه‌ مارکرهای ژنتیکی در فرزندان و پدر و مادر فرضی اندازه گرفته و با یکدیگر مقایسه می شوند.

در واقع روش تشخیص به دو صورت زیر است:

• تشخیص قبل از تولد بر روی جنین

• تشخیص خون بر روی افراد
یکی از مزایای این آزمایش کم بودن درصد خطای آن است. میزان خطا ≈ 19- 10 ×7.2 است.
نمونه مورد نیاز برای آزمایش تعیین هویت

نمونه های خونی

نمونه‌های خونی- نمونه‌های خون را می‌توان با انجام یک خونگیری ساده توسط سرنگ به میزان 6 سی سی در لوله‌های حاوی ماده ضد انعقاد EDTA جمع آوری کرد. البته برای انجام آزمایش تعیین هویت میزان بسیار کمتر نمونه خونی نیز کافی است و به ویژه در مورد نوزادان می‌توان از نمونه‌های خونی جمع آوری شده روی کارت های Guthrie و FTA استفاده کرد.
این کارت ها در انواع مختلفی عرضه می شود و نمونه گیری با این کارت ها بسیار آسان است. برای اینکار باید نام بیمار در قسمت مخصوص روی کارت درج شود و کارت را طوری تا کنند که دایره های مخصوص نمونه در سطح بالای کارت قرار بگیرند. بعد از آن با استفاده از سوزن نازک استریل یا یک لنست پس از ضد عفونی کردن، یک سوراخ کوچک در نوک انگشتان دست و یا پاشنه ی پای نوزاد ایجاد نمی کنند و یک یا دو قطره خون را داخل دایره کارت قرار می دهند. تا زمانی که کارت به طور کامل خشک شود، باید آن را به صورت تا شده نگه داشت.
2- سلول های پوشش داخلی دهان و یا مقداری از بزاق که توسط یک سواپ نمونه گیری می شود.
3- مقدار کمی از ناخن ها و یا چند تار مو از فرد
4- استخوان و دندان
5- در صورتی که نمونه از سلول های پوششی دهان در دسترس نباشد می توان از آدامس جویده شده، ته سیگار و همچنین اثر انگشت روی کاغذ و سایر موارد استفاده نمود.

شرایط نگهداری

نمونه های خون همراه با EDTA در لوله های مخصوص آزمایشگاه گرفته می شود. باید نمونه در جای خنک نگهداری شود و از یخ زدگی محافظت شود و سریعا به آزمایشگاه انتقال داده شود.
نمونه‌های خونی جمع آوری شده روی کارت‌های Guthrie و FTA پس از خشک شدن برای آزمایشگاه ارسال شوند.
نمونه گیری از جنین باید توسط پزشک متخصص و با هماهنگی آزمایشگاه انجام ‌گیرد. این نمونه‌ها باید در اسرع وقت به آزمایشگاه ارسال شوند.
منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
باتشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان