P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DNA
07-23-2016, 10:02 PM
ارسال: #1
DNA
DNA

DNA مولکولی است که دستورهای ژنتیکی مورد استفاده در توسعه و عملکرد موجودات زنده ی شناخته شده و بسیاری از ویروس ها را کدگذاری می کند. DNA اسید نوکلئیکی است که شامل پروتئین و کربوهیدرات است. اسید های نوکلئیک از سه ماکرو مولکول تشکیل شده است که برای زندگی همه ی موجودات الزامی است. اکثر مولکول DNA از دو رشته ی پلیمری زیستی تشکیل شده است که به صورت حلقه به دور هم پیچیده اند.

کار DNA در سلول ها

پیام های ژنتیکی موجودی در مولکول دنا در نهایت برای مواردی مانند ساخت پروتئین و مولکوهای RNA مورد استفاده قرار می گیرد. قطعه هایی از دنا که پیام های ژنتیکی را با خود حمل می کنند ژن نامیده می شوند. اما دنا توالی های دیگری نیز دارد که برای مواردی چون ساخت دنا یا تنظیم استفاده از اطلاعات ژنتیکی موجود در ژن ، مورد استفاده قرار می گیرد.

دنا از لحاظ شیمیایی از دو رشته طولانی پلیمری با واحدهای ساختاری از جنس نوکلئوتید تشکیل شده است که شامل ستون هایی است که از گروه های قند و فسفات هستند.
رشته های دنا از واحدهای متشکل از قند و گروه فسفات می باشد که به صورت متناوب و تکراری در طول رشته قرار گرفتند.
کثرت انواع چیدمان در مولکول DNA باعث کثرت تنوع خلق و خو، رنگ پوست و مو، اندام، قد و ... انسان ها و سایر جانداران می شود.
انسان ها معمولا نسبت به داروها و محرکهای واکنشهای متفاوتی نشان می دهند، این واکنش ها به دلیل تفاوت چیدمان مولکول DNA در هسته سلول بدن است. این چیدمان در دو فرد حدودا 90 درصد شبیه به هم است. ساختار و وظیفه سلول ها تفاوت عمده ای ندارند، بلکه رفتار سلولها در شرایط مختلف متفاوت است.
مولکول DNA به پروتئین چسبیده است و کروموزوم را تشکیل می دهد.
در بدن انسان بیش از 37 تریلیون سلول وجود دارد. در هسته هر یک از این سلولها 46 کروموزوم وجود دارد، هر فرد نیمی از کروموزوم هایش را از مادر و نیمی را از پدر دریافت می کند. ترکیب چیدمان کروموزمها در هر فرد منحصر به فرد است. البته در دوقلوهای همسان این ترکیب یکسان است.

عملکرد DNA

هر سلول با تولید مثل کد DNA را به سلول جدید انتقال می دهد. این کد مشخص می کند که هر سلول چه وظیفه ای دارد و باید چه رفتاری داشته باشد. با انتقال این کد، هر سلول از وظایف خود کاملا با خبر است.
در واقع می توان گفت DNA ماد اصلی ژنتیک است. فاکتورهایی که موجودات زنده از نسل های قبل از خود به ارث می برند در ساختار DNA موجود است.

با تحقیقاتی که در این باره انجام شده محققان به نتایج بسیاری رسیده اند. به این ترتیب با انجام آزمایش و ریشه یابی توانسته اند علل بسیاری از بیماری ها مانند سرطان را پیدا کرده و در درمان این بیماری ها پیشرفت چشم گیری داشته باشند.
همچنین با انجام آزمایش DNA می توان گناهکار یا بی گناه بودن یک فرد را دریافت. زیرا DNA برای هر فرد منحصر به فرد است.

در برخی مواقع نیز کودکانی هستند که پدر و مادر خود را گم کرده اند. به این ترتیب با انجام آزمایش DNA می توان به این موضوع پی برد و پدر و مادر واقعی کودک را پیدا نمود.
یکی دیگر از دستاوردهایی که در این زمینه به دست آمده است پرورش نوعی از محصولات کشاورزی با باروری بیشتر و آفت کمتر است.


نحوه انجام آزمایش DNA

در آزمایش DNA بخش های خاصی از کدهای ژنتیکی روی این مولکول که از سلولهای بدن فرد بدست آمده است، مورد بررسی قرار می گیرد. این ماده در تمام سلولهای بدن شما وجود دارد. آسان ترین راه دستیابی به سلولها برای آزمایش DNA بدست آوردن سلولهای سطح داخلی مخاط دهان فرد توسط گوش پاک کن است.
بی شک جواب آزمایش DNA صد در صد درست است. این آزمایش را می توان در دوارن بارداری نیز برای جنین انجام داد. در این مورد از مایع آمنیوتیک اطراف جنین نمونه برداری می شود. به این ترتیب می توان از تولد نوزادی که بیماری ارثی مادرزادی خطرناک دارد جلوگیری نمود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان