P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آزمایش ژنتیک
08-15-2016, 03:00 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-01-2017 09:52 PM، توسط mavaranet.)
ارسال: #1
آزمایش ژنتیک
آزمایش ژنتیک

انجام آزمایش ژنتیک در آزمایشگاه بر روی نمونه های خون، نمونه های بافت، پرزهای جفتی و مایع آمنیوتیک انجام می شود. آزمایش ژنتیک به منظور پی بردن به وجود یا عدم وجود برخی اختلالات ژنتیک در زوجین یا فرزند است.
آزمایش ژنتیک پیشرفت های زیادی داشته است. به کمک آزمایش ژنتیک می توان ژن های ناقص را تشخیص داد، همچنین می توان عدم وجود برخی از ژن ها را تشخیص داد.

آزمایش ژنتیک در طول بارداری

زنان باردار می توانند قبل از تولد نوزاد جهت انجام آزمایش ژنتیک، آزمایش آمنیوسنتز یا نمونه گیری ویلوس کوریون را انتخاب کنند و به آزمایشگاه مراجعه کرده و آنها را انجام دهند.
آزمایش آمنیوسنتز بین هفته های 16 تا 18 بارداری انجام می شود. در این آزمایش یک سوزن تو خالی را به داخل شکم زن فرو می برند و مقداری مایع آمنیوتیک اطراف جنین را بر می دارند. مایع آمنیوتیک را می توان جهت بررسی مشکلات ژنتیکی آزمایش کرد.
در برخی مواقع که خطر سزارین یا تولد زودرس وجود دارد می توان جهت بررسی میزان رشد ریه های نوزاد آمنیوسنتز را انجام داد.

نمونه گیری ویلوس کوریون

این آزمایش معمولا بین هفته ی 10 تا 12 بارداری انجام می شود. در این آزمایش نمونه کوچکی از جفت جنین را مورد بررسی قرار می دهند.

دلایل انجام آزمایش ژنتیک


بنابر دلایلی پزشک آزمایش ژنتیک را برای زوجین تجویز می کند. اگر یکی از خویشاوندهای نزدیک زوجین دچار بیماری ارثی باشند، زوجین باید آزمایش ژنتیک انجام دهند. در برخی مواقع ممکن است که فرد ناقل ژن های بیماری های ژنتیکی باشد اما نشان داده نمی شود، زیرا برخی از بیماری های ژنتیک مغلوب هستند، این بدین معناست که وقتی پدیدار می شوند که دو کپی از ژن مشکل دار را ارث برده باشد.

همچنین اگر فردی یک فرزند با نقص مادر زادی حاد دارد باید آزمایش ژنتیک بدهد. همه ی بچه هایی که نقص مادر زادی دارند دچار مشکلات ژنتیکی نستند. در برخی مواقع ممکن است که نقص ها و عیوب مادر زادی به دلیل قرار گرفتن در معرض سموم، عفونت یا آسیب هاب جنسی قبل از تولد باشد.
بهتر است بدانید که برخی مواقع ممکن است که کودکی مشکل ژنتیکی داشته باشد اما این مشکل ارثی نباشد و یک مشکل در سلول های خود او به وجود آمده باشد.
اگر خانم سابقه ی سقط جنین داشته باشد نیز باید آزمایش ژنتیک انجام دهد.در برخی مواقع اگر مشکلات ژنتیکی حاد در جنین وجود داشته باشد ممکن است سقط جنین خود به خودی پیش بیاید. اگر فرد دچار سقط جنین های پی در پی باشد، نشان دهنده ی مشکل ژنتیکی است.
اگر زنی کودک مرده به دنیا بیاورد که علائم جسمی یک بیماری ژنتیکی داشته باشد، لازم است که آزمایش ژنتیک بدهد. بد نیست بدانید که برخی از بیماری های ژنتیکی باعث می شوند که ناهنجاری های جسمی در کودک به وجود آید.
اگر سن خانمی بالاتر از 34 باشد و باردار شود باید آزمایش ژنتیک بدهد. زیرا با بالا رفتن سن مادر احتمال بروز مشکلات کروموزومی افزایش می یابد.
بهتر است بدانید که با اینکه آزمایشات ژنتیک پیشرفت چشمگیری داشته و پزشکان به کمک آن می توانند بیماری های خاص را تشخیص دهند و درمان کنند اما هنوز هم محدودیت هایی وجود دارد. به کمک آزمایش ژنتیک می توان یک ژن مشکل دار خاص را شناسایی کرد اما همیشه نمی توان مشخص کرد که آن ژن با چه شدتی بر فرد ناقل تاثیر خواهد داشت.

همچنین، داشتن ژن مشکل‌دار به تنهایی فقط نیمی از داستان است زیرا بسیاری از بیماری‌ها از ترکیبی از ژن‌های با ریسک بالا و عوامل محیطی ایجاد خواهند شد. دانستن اینکه ژن پرخطری دارید در صورتی مفید است که بتواند احتمال تغییر سبک زندگیتان برای اجتناب از بیمار شدن را فراهم کند.
منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان