P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تالاسمی چیست؟
09-10-2016, 08:52 PM
ارسال: #1
تالاسمی چیست؟
تالاسمی چیست؟

تالاسمی یک بیماری ارثی خونی است. زمانی در بدن میزان هموگلوبین کمتر و یا هموگلوبین غیر طبیعی تولید می شود فرد به بیماری تالاسمی مبتلا می شود. بد نیست بدانید که هموگلوبین در اکسیژن رسانی به بخش های مختلف بدن کمک می کند. اگر سطح هموگلوبین خون کم باشد ممکن است فرد دچار بیماری کم خونی شود.
اگر فردی به بیماری کم خونی مبتلا باشد احساس ضعف و خستگی می کند و کم خونی شدید به بدن صدمه ای جدی وارد می کند.
انواع بیماری تالاسمی
تالاسمی دو نوع است:
تالاسمی آلفا
تالاسمی بتا

تالاسمی آلفا

اگر یک الی چهار ژن آلفا گلوبین آسیب دیده باشند و یا اصلا وجود نداشته باشند، تالاسمی آلفا رخ می دهد.
• اگر یک ژن آسیب دیده باشد یا وجود نداشته باشد: در این حالت ممکن است که سلول های قرمز خون نسبت به اندازه طبیعی خود کوچکتر باشند. این تالاسمی علائم خاصی ندارد و نیاز به درمان ندارد. اما می توانید این ژن را منتقل کنید. مثلا می توانید این ژن را به فرزندتان انتقال دهید.
• اگر دو ژن آسیب دیده باشد یا وجود نداشته باشد: در این حالت شما به کم خونی خیلی خفیف مبتلا هستید. در این حالت نیز نیازی به درمان ندارید. این نوع تالاسمی، آلفا تالاسمی مینور نام دارد.
• اگر سه عدد ژن آسیب دیده باشد یا وجود نداشته باشد: در این حالت کم خونی شما متوسط است و یا متوسط به بالا است. این نوع تالاسمی "هموگلوبین H" نام دارد. اگر حالت شدید باشد لازم است که انتقال خون انجام شود.
• اگر چهار عدد ژن آسیب دیده باشد و یا وجود نداشته باشد: به این حالت آلفا تالاسمی ماژور یا هیدروپس جنینی گفته می شود. در این حالت ممکن است که جنین یا مرده به دنیا بیاید یا بعد از تولد بمیرد.

تالاسمی بتا

بدن هر فرد برای اینکه هموگلوبین تولید کند به گلوبین های آلفا و بتا نیاز دارد. اگر یک یا هر دو ژن مولد بتا گلوبین کار نکند و یا حتی وظایفی که به عهده دارد را به طور کامل انجام ندهد تالاسمی نوع بتا رخ می دهد.
اگر شما فقط یک ژن آسیب دیده داشته باشید ممکن است که کم خونی شما خفیف باشد و نیاز نباشد که درمان شوید. این نوع تالاسمی " بتا تالاسمی مینور" نام دارد. وقتی که شما یک ژن سالم را از یکی از والدین و ژن تالاسمی را از دیگری گرفته باشید این نوع تالاسمی رخ می دهند.
زمانی که هر دو ژن آسیب دیده باشد بدین معناست که شما ژن تالاسمی را از هر دو والدین دریافت کرده اید. در این صورت ممکن است که شما به کم خونی شدید یا متوسط مبتلا شوید.
اگر به کم خونی متوسط دچار شوید که بتا تالاسمی اینترمدیا نام دارد احتمال دارد که نیاز باشد انتقال خون انجام دهید.
در صورتی که به کم خونی شدید مبتلا شوید که بتا تالاسمی ماژور و یا آنمی کولی نام دارد باید در تمام طول زندگی انتقال خون انجام دهید.

علل ایجاد تالاسمی

زمانی که در یک یا چند ژن نقص وجود داشته باشد تالاسمی ایجاد می شود. اگر در خانواده ی شما کسی تالاسمی دارد و یا ناقل ژن تالاسمی است بهتر است که قبل از اینکه بچه دار شوید آزمایش تالاسمی دهید و با پزشک مشورت کنید. مشاوره ژنتیک در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه .
\
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان