P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هپاتیت ویروسی
05-14-2018, 02:51 PM
ارسال: #1
هپاتیت ویروسی
هپاتیت ویروسی نتیجه عفونت با یکی از ویروس های یک گروه ویروسی ناهمگون است . هپاتیت حاد معمولا با تب ،تهوع و زردی تظاهر می کند ولی هپاتیت ویروسی اغلب تنها به علت یافته های آزمایشگاهی تصادفی یا عوارض دیرس کشف می گردد . اکثر موارد خود محدود و نسبتا خوش خیم هستند ولی سندروم ها از عفونت بدون علامت تا نارسایی برق آسای کبدی (زوال سریع عملکرد کبدی ظرف چند روز )متغیر هستند و ممکن است باعث عفونت مزمنی شوند که به سیروز بی انجامد .
مسافرت های بین المللی ممکن است به عفونت با ویروس هایی منجر شوند که به ندرت دیده می شوند . هپاتیت ویروسی مزمن شایع شده است و میزان بروز آن رو به افزایش است ،بدین لحاظ عوارض سیروز و نارسایی کبدی چالش رو به رشدی برای پزشکان خواهد بود .

سبب شناسی هپاتیت ویروسی

به طور کلی اکثر آسیب های کبدی ناشی از هپاتیت ویروسی نتیجه پاسخ ایمنی میزبان به عفونت است ،نه اثر بیماری زایی ویروس برای سلول .
هپاتیت A یک ویروس RNA دار تک رشته ای است . این ویروس به داخل مدفوع می ریزد و از طریق مدفوعی – دهانی منتقل می شود . این ویروس در کودکان و کشور های در حال توسعه شایع است .
هپاتیت B یک ویروس DNA دار دو رشته ای است که از طریق تزریقی و جنسی منتشر می شود . 5تا 10 درصد از بیماران دچار عفونت مزمن می شوند .
هپاتیت C یک ویروس RNA دار تک رشته ای است که از طریق تزریقی منتقل می شود
هپاتیت D یک ویروس RNA دار ناقص است که به عفونت همزمان با HBV وابسته است . این ویروس باعث بیماری برق آسا می شود که شامل یک اثر بیماری زایی مستقیم بر سلول است .
هپاتیت E یک ویروس RNA دار تک رشته ای است . این ویروس به داخل مدفوع می ریزد و از طریق مدفوعی – دهانی منتقل می گردد . عموما خود محدود است ولی ممکن است در هنگام بارداری شدید باشد .
لازم به ذکر است که ویروس هرپس می تواند باعث هپاتیت شوند .
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه
به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان