P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عفونت مجاری ادراری
06-24-2018, 05:24 PM
ارسال: #1
عفونت مجاری ادراری
UTI یا عفونت ادراری بعد از عفونت های تنفسی شایع ترین عفونت انسانی است و زنان بخصوص مستعد تر بوده ،تقریبا یک نفر از هر پنج زن در طول زندگی مبتلا به آن میشود .احتمال ابتلا با وجود دیابت و ناهنجاری های دستگاه اداری –تناسلی و افزایش سن فزونی می یابد . ضمنا شایعترین عفونت بیمارستانی به دلیل لوله گذاری ادراری و دستکاری های تهاجمی تشخیصی است .تشخیص هر چه سریعتر عفونت و حتی انجام سریع تست انتی بیوتیکی باکتری عامل آن بخصوص در نوزادان ،زنان باردار و بیماران بستری بسیار حائز اهمیت است و جان بیمار و یا جنین را نجات خواهد داد .
عفونت سایر مایعات بیولوژیکی بدن
عفونت سایر مایعات بیولوژیکی بدن نیز از اهمیت ویژه ای بر خوردار است علی الخصوص عفونت مایع مغزی –نخاعی CSF که تشخیص هر چه سریعتر وجود باکتری در آن و به خصوص انتی بیوتیک موثر بر آن می تواند از مرگ یک انسان و یا عوارض جبران ناپذیر مغزی جلوگیری نماید .
دستگاه HB&L روش نوین و سریع باکتریولوژی
بهره گیری از سیستم کاملا اتوماتیک کشت سریع باکتری باعث تشخیص هر چه سریعتر (تنها در عرض چند ساعت )،افزایش دقت و نیاز به نمونه کمتر خواهد شد . با دستگاه مدرن HB&L رشد باکتری در ویالهای محیط های کشت مخصوص ،در حالی که در دمای 37 درجه سانتی گراد به طور مرتب مخلوط می گردند ، بررسی و 2000 بار در هر پنج دقیقه میزان پراکندگی نور تابیده شده به باکتری های در حال تکثیر خوانش می گردد . به دلیل خوانش زمان صفر ،مواد دیگر مثل گلبول های سفید و قرمز و یا سلول های مرده تاثیری در جواب نخواهند دذاشت .
تعداد باکتری بر اساس تعداد کلنی در میلی لیتر CFU/ml بعد از 45 دقیقه تا 3 ساعت در مورد نمونه ادرار و 45 دقیقه تا 6 ساعت در مورد سایر مایعات بیولوژیکی بدن بیان می شود .
فواید استفاده از دستگاه کشت ادرار
کاهش گسترش میکروب های مقاوم و سایر عفونت ها
کاهش استفاده از انتی بیوتیک های وسیع الطیف
کاهش زمان بیستری بیماران و در نتیجه کاهش هزینه ها
تسهیل رفع پاتولوژی بیمار در زمان کوتاهتر
امکان شروع سریع درمان با انتی بیوتیک مناسب برای بیمار
حساسیت بسیار بالا معادل 98/5 درصد و اختصاصیت معادل 97/5 درصد که نتیجه آن اطمینان بیشتر به جواب است .
توان گزارش نتیجه کشت و حتی آنتی بیوگرام بیمار در همان روز نمونه گیری

با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه.
به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان