P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گروه خونی
07-01-2018, 05:28 PM
ارسال: #1
گروه خونی
انواع گروه خونی با توجه به وجود آلرژن نوع خاص تعیین می شود . در حالت کلی چهار گروه عمده خون وجود دارد که به واسطه حضور یا عدم وجود دو آنتی ژن - A و B - بر روی سطح گلبول های قرمز تعیین می شوند .

گروه خونی A

در این گروه خونی ،تنها آنتی ژن A بر روی سلول های قرمز وجود دارد

گروه خونی B

تنها آنتی ژن B بر روی سلول های قرمز وجود دارد

گروه خونی AB

هر دو آنتی ژن A و B بر روی سلول های قرمز می باشند

گروه خونی O

این گروه خونی منحصر به فرد است و در این گروه خونی آنتی ژن های A و B وجود ندارد در حقیقت گروه خونی O دارای نشانگرهای A یا B نیست.


علاوه بر آنتی ژن های A و B، یک پروتئین به نام عامل Rh وجود دارد که می تواند وجود داشته باشد (+) و یا وجود نداشته باشد (-)، که می تواند تعیین کننده 8 نوع معمول گروه خونی باشد .


چرا نوع خون اهمیت دارد

اگر سلول های خارجی وارد بدن شود، بسته به نوع خون شما، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی ها را برای واکنش نسبت به سایر انواع خون تولید می کند این می تواند یکی از دلایل اهمیت گروه خونی در فرد شناخته شود .

همچنین در صورتی که به یک بیمار نوع خون اشتباه تزریق شود، آنتی بادی ها بلافاصله برای تخریب سلول های مهاجم آماده می شوند. این پاسخ تهاجمی در فرد می تواند ، تغییرات قابل ملاحظه ای را ایجاد کند ، ازجمله تب، لرز و فشار خون پایین و یا در موارد شدید تر سیستم حیاتی بدن را با شکست مواجه می کند .

در این میان برخی آنتی ژن های نادر سبب ایجاد گروه های خونی نادر می شوند . متداول ترین این گروه ها خونی O Rh+و یکی از نادرترین این گروه های خونی AB Rh- می باشد . نوع گروه خونی در هر فرد به صورت ژنتیکی به ارث می رسد و گروه خونی پدر و مادر تعیین کننده نوع گروه خونی فرزند می باشد .شما می توانید برای اطلاع بیشتر از نوع گروه خونی خود به مقاله آنچه درباره گروه خونی خود نمی دانستید رجوع کنید .
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه.
به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان