P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تعداد طبیعی پلاکت خون
07-08-2018, 05:02 PM
ارسال: #1
تعداد طبیعی پلاکت خون
پلاکت ها فقط حدود 20 درصد از قطر گلبول های قرمز را تشکیل می دهند. تعداد پلاکت های طبیعی بین 150000 تا 3500000 در هر میکرولیتر خون است، اما از آنجاییکه پلاکت ها خیلی کوچک هستند، فقط مقدار کمی از حجم خون تشکیل می دهند. گلبول های قرمز بیشترین تعداد سلول خونی هستند، حدود 5،000،000 در هر میکرولیتر. گلبول های قرمز حدود 40 درصد از کل حجم خون ما را تشکیل می دهند.رنگ آنها ناشی از هموگلوبین است که تقریبا تمام حجم سلول های قرمز را تشکیل می دهد. هموگلوبین پروتئینی حیاتی است که اکسیژن را از ریه ها به بافت منتقل می کند.
تولید پلاکت

پلاکت ها در مغز استخوان تولید می شوند، همانند سلول های قرمز و بیشتر سلول های سفید درخون. پلاکت ها از سلول های مغز استخوان بسیار بزرگ به نام مگاکاریوسیت ها تولید می شوند. همان طور که مگاکاریوسیت ها به سلول های غول پیکر تبدیل می شوند، فرسایش آن ها منجر به انتشار بیش از 1000 پلاکت در هر مگاکاریوسیت می شود. هورمون غالب که کنترل رشد مگاکاریوسیت را دارد ترومبوپوتیین است (به عنوان TPO نامیده می شود).

ساختار پلاکت

در واقع پلاکتها سلولهای واقعی نیستند، بلکه تنها بخشهایی از سلولهای در حال گردش هستند. اما حتی اگر پلاکتها صرفا قطعات سلولی باشند، آنها شامل ساختارهای بسیاری هستند که برای متوقف کردن خونریزی ضروری می باشند . پلاکت ها حاوی گرانول هایی هستند که می توانند از پروتئین های دیگر لازم برای ایجاد یک پلاگین قوی برای ترمیم رگ های خونی استفاده کنند. همچنین پلاکت ها شامل پروتئین هایی می باشند که بیشتر شبیه پروتئین های عضلانی هستند و به آنها اجازه تغییر فرم را می دهند .
تابع پلاکت

پلاکتها علاوه بر اینکه کوچکترین سلول خون هستند، سبکترین نیز می باشند با این حال هنگامی که یک آسیب یا برش به وجود آید و لایه اندوتلیال شکسته شود، الیاف سخت که رگ های خونی را احاطه کرده اند، در معرض جریان خون مایع قرار می گیرند. این پلاکت ها هستند که ابتدا به آسیب می رسند. الیاف سخت که در اطراف دیواره عروق قرار می گیرند، مانند یک پوشش، پلاکت هایی مانند یک آهنربا را جذب می کنندتحریک می کنند و سپس پلاکت ها به این الیاف چسبیده می شوند.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه.
به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید.

اختلالات عملکرد پلاکتی

شایع ترین اختلال عملکرد پلاکت توسط آسپیرین ایجاد می شود. آسپرین یکی از مراحل مورد نیاز برای پلاکتها را با هم مخلوط می کند. این اثر آسپرین باعث ایجاد یک درمان موثر برای بیماران مبتلا به اختلالات لخته شدن خون یا ترومبوز می شود. به عنوان مثال، فردی که با درد شدید قفسه سینه و یک حمله قلبی احتمالی مبتلا می شود بلافاصله آسپیرین را دریافت می کند. این باعث می شود که برخی از پلاکت ها از بین بروند که می توانند جریان خون را به قلب برساند. آسپرین یک دارو موثر برای جلوگیری از این لخته است.بنابراین بسیاری از مردم روزانه آسپرین مصرف می کنند و هیچ مشکلی با خونریزی ندارند
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان