P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رماتیسم چیست؟
10-21-2014, 11:42 PM
ارسال: #1
رماتیسم چیست؟
رشته روماتولوژی امروزه مورد توجه می باشد. چرا که بیماری های این رشته بسیار شایع هستند و ارتباط آن با سایر رشته ها بسیار چشمگیر است. به طوری که در آمار بدست آمده یک سوم افراد بالغ ایرانی به یکی از بیماری های روماتیسمی مبتلا می باشند همچنین ارتباط زیادی بین رشته روماتولوژی و رشته های ایمونولوژی و ژنتیک وجود دارد. بیماری های روماتولوژیک ، شامل بیماری بافت همبند است و چون بافت همبند تقریباً در تمان اندام های بدن وجود دارد ، تمام سیستم های بدن در این رشته از بیماری های داخلی درگیر می شوند.

رماتیسم و درمان آن:
بیماری رماتیسم را اکثریت مردم می شناسند و شایدتا حدی نیز از آن هراس دارند. زیرا این بیماری از دیر باز وجود داشته و ناتوانی های جسمی و روحی فراوانی برای مردم کشورهای مختلف به بارآورده است.
علل رماتیسم مفصلی : 1- علل ناشناخته 2- علل ارثی و فامیلی .
شیوع رماتیسم در بین افراد فامیل و وابستگان ژنتیکی حدودا چهار بار بیشتر است و در برخی نژادها بیشتر شایع است . مثلا 70 درصد از سفید پوستان یا ژاپنی ها مبتلا به رماتیسم مفصلی کلاسیک هستند. از علت های دیگر بروز رماتیسم مفصلی می توان به علل محیطی ( آب و هوا ) نیز اشاره کرد.
علائم : درد – تورم – خشکی صبحگاهی – ضعف – لاغری – تب – بی اشتهایی – حساسیت موضعی – گرم شدن مفاصل بزرگ ندولهای زیر جلدی – خشکی چشمها.
عوارض رماتیسم مفصلی : معلولیت عمومی بدن – عوارض استخوانی – مفصلی و عضلات – اختلالات چشمی و قلبی – پوکی استخوان – اختلالات شدید مهره های گردنی – عوارض روحی و روانی – کم خونی .
درمان : 1- استراحت منظم بصورت سه تا پنج ساعت در روز در موارد حاد همراه با استراحت روحی و حذف هیجان ها و استرسهای روزمره بسیار مفید است . استراحت دادن به مفاصل سبب کاهش التهاب آنها می شود .
2 – انجام ورزشهای منظم منظم و سبک و یکنواخت 3- گرمای مرطوب و تابش نور خورشید و نیز سرمای موضعی مفید است .
آشنایی با رماتیسم
با تحقیق و دقت در کسانی که رماتیسم داشته اند، دریافتیم که معمولا ًاین افراد نسبت به رفع عفونتها در گلو ، سینوسها ، لثه یا رحم حساس نبوده و اجازه داده اند تا عفونتها وارد خون شود.
در مصرف گوشت افراط کرده اند و یا اگر گوشت زیادی نخورده باشند به اندازه کافی از رطوبت و سرما گریزان نبوده اند.
بعضا ً حتی بعد از گرمای شدید و گرما زدگی خفیف بی محابا زیر آب یخ رفته اند.
تخلیه غیر استاندارد روده ها هم زمینه خوبی برای ظهور رماتیسم در بدن است. رماتیسم هر علتی که داشته باشد فراهم آوردن زمینه ها برای ظهور آن کاری است که خود بیمار می تواند از آن جلوگیری کند.

به طور کلی با سه نوع رماتیسم روبه رو بوده ایم:
1 ـ بیمارانی که به علت رماتیسم در مفاصل خود درد داشتند. اما درد در نقطه های خاصی به صورت حمله اي وارد یا خارج می شده است و بعد از بی توجهی در بعضی نقاط جا خوش کرده و به طور دائم متمرکز شده اند.
2 ـ بیمارانی که درد رماتیسمی در بدن آنها حرکت می کند و هر لحظه در جائی است .
3 ـ بیمارانی که رماتیسم در آنها پیشرفت نموده و باعث کج و معوج شدن مفاصل آنها شده است.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان