P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسیر گردش خون در قلب
09-16-2018, 10:20 PM
ارسال: #1
مسیر گردش خون در قلب
گردش عمومی خون چیست ؟ در چه زمانی گردش خون عملکرد طبیعی خود را دارد ؟ خون ، برای حیات فرد ضروری است علاوه بر حمل اکسیژن تازه از ریه ها و مواد مغذی به بافت های بدن ،همچنین مواد زائد بدن، از جمله دی اکسید کربن، را از بافت ها را می گیرد. این امر برای حفظ حیات و ترویج سلامت تمام بافت های بدن ضروری است.
سیستم عظیم رگ های خونی - شریان ها، رگ ها و مویرگ ها - بیش از 60000 مایل طول دارد.
خون به طور مداوم از طریق رگ های خونی بدن شما جریان می یابد.

با نگاهی به خارج از قلب، می توانید ببینید که قلب از عضله ساخته شده است. دیواره های عضلانی قوی ، خون را به شریان ها منتقل می کنند. رگ های خونی اصلی که به قلب متصل هستند، عبارتند از آئورت، وینا کواک فوقانی، وانا کواو پایین و عروق کرونری (که خون را به عضله قلب می رساند).

تغییرات گردش خون در بارداری

همانگونه که تخمین زده می شود ،زن هنگام حاملگی وظیفه تغذیه جنین را بر عهده می گیرد و این غذا از طریق رگ های موجود در رشته ناف ، متصل به ناف جنین و جفت مقدور و میسر می گردد . از طرفی فشار موجود از تکامل و بزرگی جنین در رحم بر ارگان های داخلی وجود زن نیز تاثیر می گذارد .
به دلیل آنکه در طول دوران بارداری حجم شکم افزایش می یابد و از دورن ارگان های داخلی شکم را به بالا و عقب می راند ، وظیفه قلب را نیز سنگین می کند و در نتیجه دیافراگم سینه برای جایگزینی قلب و ریه و کبد زن تا حدودی تنگ و فشرده می شود و این عمل تپش زیاد و خستگی قلب را برای مادر فراهم می آورد . شاید این عمل برای مادر مشکل آفرین باشد ولی همین تپش زیاد به عمل تصفیه خون جنین کمک می کند . مسلم است که قلبی سالم در اثر چنین شرایطی به انبساط خود پرداخته و واکنش هایش را افزایش داده و خود را با شرایط جدید منطبق می سازد و با تمام این اوصاف قلب هیچ ناراحتی شدیدی را حس نکرده و در موقع زایمان بحرانی ترین لحظات خودش را پشت سر می گذارد .
به دلیل آنکه جنین نیازمند خون زیادی است که از طریق آن اکسیژن و غذاهایش را مصرف نماید ،جفت و جنین خود اسباب این نیاز را فراهم ساخته و خود نیاز خونی وجود مادر را تامین می نماید و حدود 30 تا 40 درصد خون مادر افزایش می یابد . افزایش ضربان نبض و قلب منجر به انتقال خون به وجود مادر و جنین شده و عمل تصفیه را سهل تر و سریعتر ممکن می سازد .


با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه .
به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان