P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
علت تعویض خون در نوزادان
09-23-2018, 10:42 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 09-23-2018 10:43 PM، توسط mavaranet.)
ارسال: #1
علت تعویض خون در نوزادان
زمانی که وضعیت بالینی نوزاد در بدو تولد به گونه ای باشد که نیازی به تعویض خون کامل یا پارسیل فوری نداشته باشد ،آنگاه بر اساس قضاوت بالینی ،باید نوزادان پر خطری که در معرض وقوع درجات وخیمی ازآانمی یا هیپربیلی روبینمی هستند را شناسایی و درمان نمود. هموگلوبین بند ناف 10 g/dl یا کمتر و بیلی روبین در حد 5mg/dl یا بیشتر ، احتمال وجود همولیز شدید را مطرح ساخته اما همیشه نیاز به تعویض خون را مطرح نمی کند .
برخی از پزشکان ،سابقه کرنیکتروس یا اریتروبلاستوز شدید را در فرزندان قبلی مدنظر می گیرند . سایر فاکتور هایی که بر تصمیم گیری در مورد شروع زودرس تعوبض خون تاثیر دارند ،شمارش رتیکولوسیت بالای 15 درصد است . ترانسفوزیون داخل عروقی داخل رحمی ،نیاز به تعویض خون را کاهش داده است .
غلظت هموگلوبین ،هماتوکریت و بیلی روبین باید از همان ابتدا هر 4 تا6 ساعت کنترل شود . چنانچه سرعت تغییرات کاهش یافت ، فواصل را می توان طولانی تر کرد . نوزادان ترمی که غلظت بیلی روبین آن ها بیشتر از 20mg/dl باشد ، در معرض خطر بالای کرنیکتروس قرار دارند . ترانسفوزیون خون Rh منفی و سازگار فاقد لکوسیت و اشعه دیده ، به منظور اصلاح آنمی در هر مرحله ای از بیماری تا 6 الی8 هفته بعد از تولد توصیه می شود . بنابر این بررسی هموگلوبین و هماتوکریت هر هفته تا زمانی که افزایش خود به خودی مشاهده گردد ، ضروری است .

خون مورد استفاده برای تعویض باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

خون مورد استفاده برای تعویض خون باید تا حد امکان ،تازه باشد . به عنوان ضد انعقاد می توان از هپارین یا محلول سیترات – فسفات –دکستروز –آدنین استفاده کرد .
در صورت ذخیره خون قبل از زایمان ،باید از نوع گروه خونی o منفی با عیار پایین anti-A و anti- B تهیه نمود و سازگاری آن را با سرم مادر به کمک تست کومبس غیر مستقیم کنترل نمود . در صورت تهیه خون بعد از تولد ،باید از خون Rh منفی استفاده کرد و سلول های آن نیز با سرم مادر و نوزاد سازگار باشد . در صورت امکان عموما از گروه خونی o استفاده می شود . اما زمانی که گروه خونی ABO نوزاد استفاده کرد . قبل از تکرار ترانسفوزیون برای بار دوم یا بیش از آن ،باید خون را کراس مچ (شامل تست کومبس غیر مستقیم ) نمود . خون باید به تدریج گرم شده و در طول تعویض خون در دمای بین 35 و 37 درجه سانتیگراد حفظ شود . برای اجتناب از رسوب سلول ها ،باید کیسه خون به نرمی فشرده یا تکان داده شود .در غیر اینصورت بخش فوقانی کیسه خون حاوی گلبول قرمز اندکی بوده و باعث انمیک شدن نوزاد خواهد شد .
باید از خون کامل و یا پک سل بدون لکوسیت که اشعه دیده و با پلاسمای تازه بگونه ای مخلوط شده که هماتوکریت آن 40 درصد شده باشد ،استفاده نمود.
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه.
به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان