P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تستSDF
12-10-2018, 04:56 PM
ارسال: #1
تستSDF
تست SDF(Sperm DNA Fragmentation)
برای ارزیابی بهتر نمونه منی ، ممکن است نمونه منی از لحاظ تعداد ، حرکت اسپرم و سایر خصوصیات مناسب باشد ، ولی از جهت ساختار DNA دچار مشکل شده و قادر به باروری نباشد ، که این امر با آنالیز اسپرم Spermogram مشخص نمی شود و نیاز به تست SDF می باشد . این تست برای موارد زیر بیشترین کاربرد تشخیصی را داراست :
• برای ارائه پاسخ به موارد ناباروری با علت ناشناخته در هنگام سقط جنین های مکرر :
سطح SDF بالا ممکن است بر کیفیت ماحصل لقاح اثر گذاشته و منجر به سقط های تکراری شود .
• تشخیص زوج مناسب برای درمان با IUI
در SDF های بالاتر از 30 درصد توصیه می شود که پزشکان از IUI های غیر ضروری جلوگیری کرده و به طور مستقیم از IVF و یا ICSI استفاده کنند .
• برای ارزیابی اثر بخشی مداخلات پزشکی :
در مردان ناباروری که واریکوسل ، عامل ناباروری آن ها است ، در صد بالایی از اسپرم ها دارای آسیب شدید DNA می باشند که می توان قبل و بعد از انجام عمل واریکوسلکتومی ، اثر بخشی عمل را ردیابی نمود .
• درمان بیماری عفونی :
در عفونت های Chlamydia trachomatis و Mycoplasma همان طور که پارامتر های دیگر مایع منی از عفونت های دستگاه تناسلی تاثیر می پذیرد DNA اسپرم نیز تحت تاثیر قرار گرفته و ممکن است دچار شکستگی شود . اندازه گیری SDF به پزشک کمک می کند که روش درمانی مناسب را برای بیمار در نظر بگیرد .
تست حیات اسپرم Vitality test
برای بررسی حیات و زنده بودن اسپرم از این تست استفاده می شود ، زمان ارزیابی حیات اسپرم تا 30 دقیقه بعد از مایع شدن نمونه و یا یک ساعت پس از انزال است . در صورتی که حرکت پیشرونده اسپرم کمتر از 40 درصد باشد ، آزمون ارزیابی حیات اسپرم پیشنهاد می شود . پس از ارزیابی ، درصد سلول های مرده نباید از درصد اسپرم های فاقد حرکت تجاوز کند . وجود تعداد زیاد اسپرم های زنده اما فاقد حرکت نشان دهنده نقص در ساختار تاژک اسپرم است و وجود تعداد زیادی از سلول های فاقد حرکت و مرده می تواند بیانگر نقص های اپیدیدیمی باشد .
تست بررسی تحرک اسپرم (SMT)
در بسیاری از موارد عدم توانایی مرد در باروری ، مربوط به سرعت تحرک اسپرم ها می باشد .
در چنین مردانی اسپرم به تعداد کافی موجود است اما سرعت تحرک خوبی نداشته و نمی تواند از مجرای واژن عبور کرده و در نهایت خود را به تخمک برساند . در چنین مواردی بیشتر بر انجام IUI تاکید شده ، یعنی شستشوی اسپرم و تزریق مستقیم آن به داخل رحم اما پیش از انجام این پروسه بهتر است از قبل در چنین افرادی تست بررسی تحرک اسپرم داده شود تا میزان سرعت تحرک اسپرم های آن ها سنجیده شود در صورتیکه سرعت کافی را داشتند برای IUI اقدام شود در غیر این صورت از روش های دیگر کمک باروری استفاده شود .
با تشکر، مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه .
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان