P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی تخصصی عوامل مهم عفونی در زوجین نابارور
12-31-2018, 04:58 PM
ارسال: #1
بررسی تخصصی عوامل مهم عفونی در زوجین نابارور
بررسی تخصصی عوامل مهم عفونی در زوجین نابارور

آزمایشگاه فوق تخصصی ژنتیک مولکولی با استفاده از جدیدترین تجهیزات ممکن و همکاری متخصصین مجرب ژنتیک، پاتولوژی و بیولوژی مولکولی جهت انجام آزمایش های ژنتیک مولکولی ، اقدام به راه اندازی تست های تشخیصی برای بیماری های ژنتیکی ، باکتریایی و ویروسی نموده است . در آزمایشگاه پارسه در حال حاضر تکنیک های تست DNA و RNA و Sequencing جهت تشخیص بیماری ها ، استفاده می شود . علاوه بر این خدمات ، آزمایش های مولکولی جهت تشخیص پیش از لانه گزینی (PGD) و تشخیص پیش از تولد (PND) راه اندازی شده است . در ذیل تعدادی از عوامل عفونی که با استفاده از روش های تخصصی فوق مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند ، به طور مختصر بررسی می شود .
(PCR)Chlamydia trachomatis
کلامیدیا تراکوماتیس (Chlamydia trachomatis) یک عفونت باکتریال است، که عامل عفونت های چشمی ، تنفسی و تناسلی می باشد . . شایعترین تظاهر بالینی این عفونت در زنان التهاب لگن و در مردان التهاب مجرای ادراری است ولی اغلب موارد علائم این عفونت خفیف بوده و بدون اینکه تشخیص داده شود پیشرفت می کند . تثریبا 75 درصد زنان مبتلا و 50 درصد مردان مبتلا بدون علامت هستند . علائم در زنان معمولا به صورت سرویسیت (التهاب دهانه رحم )، اورتریت (التهاب مجرای پیشابراه ) و اندومتریت (التهاب مخاط رحم ) تظاهر پیدا می کند . امروزه مشخص شده که عفونت های درمان نشده کلامیدیایی با نازایی و حاملگی خارج رحمی ارتباط دارد . روش رایج تشخیص عفونت کلامیدیا کشت می باشد که مستلزم صرف هزینه بالا و زمان زیادی است . روش های مبتدی بر DNA بسیار حساس تر از کشت هستند و امروزه به عنوان روش مرجع برای تشخیص کلامیدیا و افتراق گونه های آن مورد استفاده قرار می گیرند . مطالعات نشان داده اند که در 15 درصد مواردی که جواب کشت نمونه ، منفی اعلام شده بود با روش PCR با توجه به حساسیت و اختصاصی بودن آن ، نمونه مورد آزمایش مثبت گزارش شده است . نمونه مورد نیاز برای تست ، ادرار اول صبح و یا ترشحات جمع اوری شده اورترال (پیشابراه ) و اندوسرویکال (داخل سرویکس) می باشند . برای تهیه نمونه ها باید سواب استریل اختصاصی و بافر مخصوص استفاده شود .
(PCR)Neisseria gonorrhoeae
عامل سوزاک ، باکتری گرم منفی نیسریاگونوره (Neisseria gonorrhoeae) می باشد که از طریق تماس جنسی انتقال می یابد . عفونت ناشی از این باکتری می تواند به صورت مخاطی موضعی و یا منتشر بروز نماید ولی در اغلب موارد به صورت موضعی ظاهر می شود . شایعترین تظاهرات بالینی این عفونت در مردان اورتریت (التهاب مجرای ادراری ) و اپیدیدمیت (التهاب اپیدیدیم ) است و در زنان سرویسیت (التهاب دهانه رحم ) و افزایش ترشحات واژن است . شایعترین عارضه سوزاک در زنان بیماری التهابی لگن (PID) و به دنبال آن انسداد لوله های رحمی ، حاملگی خارج رحمی و نازایی می باشد . لذا شناسایی و درمان افراد آلوده حائز اهمیت است ، بنابر این کنترل انتشار این بیماری حائز اهمیت بوده و استفاده از یک تست تشخیصی سریع و قابل اعتماد ضروری است . روش های تشخیصی بر اساس DNA اختصاصی بوده و از حساسیت بالایی برخوردار است . روش رایج فعلی برای تشخیص نایسریا ، کشت می باشد . مناسبترین روش برای نمونه هایی که قرار است به مکان های دیگری انتقال داده شوند ، تشخیص مولکولی بر اساس DNA میکروارگانیسم می باشد . نمونه آزمایش برای تشخیص نایسریا باید با سواب استریل از پیشابراه یا اندوسرویکال تهیه شوند . نمونه ها حداکثر 24 ساعت در یخچال قابل نگهداری است ولی بهتر است بلافاصله به آزمایشگاه انتقال داده شود . زمان لازم برای جواب دهی حداکثر یک هفته است .
این موارد تنها دو مورد از عوامل عفونی بود که بررسی شدند در مطالب بعدی موارد دیگر بررسی می شوند، با ما همراه باشید .
منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان