P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عفونت و ناباروری
01-06-2019, 04:37 PM
ارسال: #1
عفونت و ناباروری
عفونت و ناباروری
آیا با وجود عفونت می توان باردار شد ؟ چه عفونت های باعث ناباروری می شوند ؟ ناباروری می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد از جمله برخی از عفونت ها . ما در مقاله پیشین ، برخی از این عفونت ها را لیست کردیم و در ادامه این مطلب به بررسی سایر موارد می پردازیم . اگر شما هم پاسخ سوالات را نمی دانید توصیه می کنیم ادامه مطلب را بخوانید.

Brucella DNA(PCR)

بروسلا ها Brucella(PCR) باکتری های اجباری درون سلولی می باشند که در بعضی از حیوانات و انسان ها دیده می شوند . شایعترین روش سرایت بیماری در انسان از طریق مصرف مواد خوراکی با منشا دامی آلوده به باکتری (مانند پنیر ) می باشد ولی از طریق مجاری گوارشی ، غشا های مخاطی و پوست نیز می تواند به داخل بدن راه یابد . علائم اولیه بیماری به صورت بی حالی ، تب ، ضعف ، احساس کوفتگی و سر درد و تعریق شدید می باشد . بیماری ممکن است با علائم گوارشی و عصبی مثل درد ستون فقرات و غدد لنفاوی بزرگ شده و طحال قابل لمس ، همراه باشد .
به دنبال عفونت اولیه ممکن است یک مرحله مزمن نیز ایجاد شود که تشخیص قطعی آن مشکل می باشد . برای تشخیص بروسلا از روش PCR جایگزین مناسبی برای تشخیص بروسلا ، خون یا مغز استخوان می باشد که لازم است همراه با ماده ضد انعقاد EDTA گرفته شود و بلافاصله به آزمایشگاه منتقل شود یا حد اکثر 24 ساعت قبل از انتقال به آزمایشگاه، در یخچال نگهداری شوند . زمان لازم برای جوابدهی 10-15 روز می باشد .

Mycobacterium Tuberculosis (PCR)

مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (MTB) عامل بیماری سل می باشد و سالانه حدود 8 میلیون مورد جدید از این بیماری در جهان گزارش می شود . شناسایی این باکتری از طریق کشت به 6 هفته زمان نیاز دارد و روش اسمیر مستقیم برای شناسایی این باکتری از حساست نسبتا پایین برخوردار است . ضایعه عفونی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس در تمام نقاط بدن ممکن است ایجاد شود ولی عفونت حاصله غالبا ریوی بوده و به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد . لذا شناسایی مولکولی مایکوباکتریوم ، در تشخیص سریع ، درمان و پیشگیری از گسترش بیماری از اهمیت به سزایی برخوردار است .
نمونه های مورد نیاز برای تشخیص MTB با استفاده از روش PCR عبارتند از : خلط ، مایع پلور ، مایع نخاع ، ادرار ، ترشحات برنش و بیوپسی .
نمونه ها باید در ظروف استریل با درب پیچ دار جمع آوری شوند . برای تهیه نمونه خلط ، بیمار باید دندان های خود را مسواک زده و خلط اول صبح ناشتا را جمع آوری نماید . نمونه های بافت باید تازه یا منجمد و بدون فیکساتیو باشند . نمونه ها در یخچال نگهداری شوند و سریعا به آزمایشگاه منتقل شوند .
زمان لازم برای جوابدهی یک هفته است .

Mycoplasma genitalium(PCR)

مایکوپلاسمای ژنیتالیوم عامل ایجاد اندومتریت (التهاب مخاط رحم ) و سرویست (التهاب دهانه رحم ) می باشد . همچنین این باکتری با ایجاد عفونت در لوله ها در ایجاد نازایی نیز نقش دارد . یکی از روش های تشخیصی کشت میکروب از نمونه های ادرار یا واژن می باشد که این کار به دلیل زمان تکثیر زیاد و حساس بودن میکرو ارگانیسم مشکل می باشد و روش های سرولوژیکی که به توان در کلینیک از آن استفاده نمود ، وجود ندارد . روش های مولکولی به ویژه PCR با داشتن حساسیت و ویژگی بسیار بالا ، اهمیت به سزایی در تشخیص سریع و قطعی مایکوپلاسما دارند . نمونه مورد نیاز برای این تست ، ادرار اول صبح و یا ترشحات جمع آوری شده پیشابراه و اندوسرویکال می باشند . برای تهیه نمونه ها باید سواب استریل اختصاصی و بافر مخصوص استفاده شود . زمان لازم برای جوابدهی یک هفته می باشد .

Toxoplasma

توکسوپلاسما انگلی است که معمولا در جنین خانم های باردار و افرادی که سیستم ایمنی تضعیف شده دارند ، ایجاد عفونت جدی می نماید . این انگل معمولا از گوشت و سبزیجات آلوده به کیست و نیز تماس با مدفوع برخی حیوانات از طریق دستگاه گوارش به اسنان منتقل می شود و اندام های مختلف مانند چشم و سیستم عصبی مرکزی را درگیر می کند . روش های رایج فعلی بر اساس تشخیص غیر مستقیم ، با استفاده از پاسخ ایمنی بیمار به انگل استوار می باشد . متاسفانه روش هایی مانند ایمنوفلئورسانس و یا آزمایش های هیستولوژیک حساسیت پایینی در تشخیص این انگل دارند . روش های مولکولی مانند PCR، روشی سریع و اختصاصی برای تشخیص می باشد . نمونه مورد نیاز برای انجام این تست، خون ،CSF، مایع آمنیوتیک و سایر مایعات و بافت های بدن می باشد .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پارسه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان