P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراقبت بعد ازCVS
01-21-2019, 04:37 PM
ارسال: #1
مراقبت بعد ازCVS
مراقبت بعد ازCVS

مراقبت بعد از CVS تا چه میزان اهمیت دارد ؟ چه نکاتی لازم است بعد از انجام نمونه گیری از جفت رعایت شوند ؟ مدت زمان جواب آزمایش CVS چقدر است ؟ آیا شما هم نیاز به این آزمایش دارید و اطلاع کافی در این زمینه ندارید ؟ توصیه می شود با هم ادامه مطلب را مطالعه کنید .

نکات مهم بعد از انجام نمونه گیری از جفت:

• استفاده از شیاف های واژینال پروژسترون، هر شب یک عدد جهت کاهش خطر سقط توصیه می شود ( به مدت ده شب). چنانچه لکه بینی کاملا قطع شده باشد نیاز به ادامه مصرف نیست .
• فرد پس از نمونه گیری ممنوعیتی از نظر تغذیه ندارد .
• استحمام 48 ساعت بعد از نمونه گیری از جنین مانعی ندارد .
• اگر گروه خونی مادر RH منفی (گروه خون منفی، مثلا B منفی ) باشد، در صورتی که گروه خونی پدر مثبت باشد ، تزریق آمپول روگام بعد از CVS (نمونه گیری ) قبل از 72 ساعت ضروریست .

آیا نمونه گیری منجر به سقط جنین می شود ؟

با توجه به اینکه نمونه گیری تحت سونوگرافی انجام می گیرد و سوزن ارتباطی با جنین پیدا نمی کند ( سوزن وارد جفت می شود ) لذا هیچگاه منجر به آسیب مستقیم به جنین نخواهد شد . احتمال سقط جنین به دلیل نمونه گیری حدود 1-2 درصد می باشد . چنانچه سقط بعد از سه روز صورت گیرد ، نمونه گیری عامل سقط نبوده است .
بهتر است خانم بعد از نمونه گیری 20 دقیقه استراحت کند . مسافرت بلافاصله پس از نمونه گیری خطر سقط جنین را افزایش می دهد . بنابراین اگر لازم است به شهرستان مراجعه کنید ، بهتر است یک روز بعد از نمونه گیری استراحت کافی داشته باشد . در آزمایشگاه پارسه چندین تخت برای استراحت خانم ها بعد از نمونه گیری فراهم شده است .

پس از نمونه گیری از جنین تا چه زمانی باید استراحت کرد ؟

با توجه به احتمال سقط جنین و ایجاد لکه بینی یا آبریزش ، استراحت پس از نمونه برداری به مدت 48 ساعت توصیه می شود و تا دو هفته از انجام کار های سنگین باید خودداری شود و فرد فقط کار های شخصی و سبک انجام دهد .
خانم هایی که سابقه سقط و یا خونریزی دارند بهتر است چندیدن روز استراحت کنند . چنانچه بعد از نمونه گیری از پرز های جفتی جنین، شدت خونریزی زیاد شد فرد باید استراحت کرده و با آزمایشگاه تماس بگیرد . استفاده از شیاف پروژسترون در همان روز نمونه گیری توصیه می شود .

آزمایشگاه با نمونه جنینی چه کار می کند ؟

ابتدا نمونه توسط کارشناس آزمایشگاه از لخته خونی تمیز می شود ( دقت می شود که نمونه پوسته رحم مادر با نمونه پرز جفتی مخلوط نشود ). سپس نمونه تمیز شده به واحد تلخیص DNA تحویل داده می شود .
بعد از تلخیص DNA نمونه برداری برای انجام آزمایشات ژنتیکی به واحد مربوطه تحویل می شود در صورتیکه کارشناس مشکوک باشد که نمونه ممکن است با نمونه مادری مخلوط شده باشد، تست تعیین هویت انجام می شود تا رفع شبهه بین دو نمونه صورت گیرد .

نکته مورد توجه

در مواردی ممکن است متخصص نمونه گیر بعد از اتمام نمونه گیری و مرخص شدن خانم ( در مواردی چند روز بعد ) متوجه شود که نمونه اشکال دارد ، با فاصله زمانی مناسب و بدون هزینه مجدد ، نمونه گیری انجام می شود .
لازم است خانم ها در اقدام به موقع به درخواست آزمایشگاه توجه کنند تا تشخیص دچار مشکل نشود .
در موارد زیر ممکن است تقاضای تکرار نمونه گیری شود :
• در مواردی که نمونه پرز گرفته نشده باشد و فقط لخته خون باشد .
• در مواردی که نمونه جنینی برای آمایش ژنتیکی کم باشد .
• در مواردی که نمونه آلوده به نمونه مادری باشد .
شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آزمایشگاه پارسه مراجعه کنید .
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان