پاتولوژي كليه

پاتولوژي كليه- کارسینوم سلول کلیوی ( آدنوکارسینوم )  

این تومورها از اپی تلیوم توبولی کلیه منشا میگیرند و لذا عمدتا در کورتکس قرار دارند . کارسینوم کلیه حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد از کل تومورهای اولیه بدخیم کلیه را شامل میشود . این تومور ۳-۲ درصد تمام سرطانهای بالغین را شامل میشود .سرطان کلیه از دهه های ۶ تا ۷ شیوع بیشتری دارد و مردان ۲ برابر بیشتر از زنان مبتلا میشوند . در سیگاریها و افرادی که در تماس با کادمیوم هستند بیشتر دیده میشوند .در کسانیکه بدنبال دیالیز مزمن دچار کلیه پلی کیستیک میشوند احتمال ایجاد سرطان سلول کلیوی ۳۰ برابر افزایش می یابد . عوامل ژنیتیک هم در اتیولوژی دارای نقش است . در گذشته ، کارسینوم سلول کلیوی را بر اساس ریخت شناسی آن تقسیم بندی میکردند ، اما اکنون این کار را بر اساس منشا مولکولی تومور انجام میدهند . این کارسینوم دارای ۳ شکل شایع است :

  • کارسینوم با سلول روشن : شایعترین نوع بوده و ۷۰ تا ۸۰ درصد سرطانهای سلول کلیوی را شامل میشوند از نظر بافتی از سلولهای با سیتوپلاسم شفاف یا گرانولار تشکیل شده اند . اکثریت آنها اسپورادیک هستند ولی نوع فامیلیال هم دارد که بنظر میرسد ژن ایجاد کننده آن با ژن دخیل در بیماری وی . اچ . ال مرتبط است .ناهنجاری در کروموزوم ۳  وجود دارد .
  • کارسینوم پاپیلاری سلول کلیوی :۱۰ تا ۱۵ درصد سرطانهای سلول کلیوی را شامل میشوند  ، چنانچه از نام آن پیداست  ، طرح رشد پاپیلاری دارند . اغلب چند کانونی بوده و ۲ طرفه هستند . اینجا هم انواع اسپورادیک و فامیلیال دارد . در سرطانهای پاپیلاری کلیه در کروموزوم ۳ ناهنجاری وجود ندارد . عامل اصلی در این سرطان پروتوانکوژن ام.ای.تی است که روی کروموزوم ۷ قرار دارد .
  • کارسینوم کلیوی کروموفوب : نادرترین نوع بوده و تنها  ۵ درصد موارد کارسینوم سلول کلیوی را شامل میشود .منشا انها یا از لوله های جمع کننده در کورتکس و یا از سلولهای واقع شده در بین آنها میباشد .وجه تسمیه انها بدلیل رنگ پذیری زیاد سلولهای توموری میباشند یعنی کمتر روشن هستند .این تومورها کروموزومهای متعددی از دست میدهند و در کل دارای پیش آگهی خوبی هستند .

 در ادامه چند فایل آموزشی جهت آشنایی با آناتومی و پاتولوژی کلیه برایتان گذاشته ایم:

دانلود فایل آموزشی۱ :   nh-lm322-renal2006

دانلود فایل آموزشی ۲ :  kidney-anatomy-physiology

دانلود فایل آموزشی ۳ :    renal-pharmacology

دانلود فایل آموزشی ۴ :       kidney-12076221

دانلود فایل آموزشی ۵ :       renal-functions 


1393/02/20 12:00:00 ق.ظ
فایلهای مربوط به مقاله
نماپ
سماپ
مقالات
تماس با ما
طراحی و توسعه توسط گروه متخصصین ماورانت
www.Mavaranet.com