مدیریت امضاء- 8

آقاي دكتر محمدي- از صحبت‌هاي شما اينطور استنباط مي‌شود كه عده‌اي با توجه به مطالب كتاب هنري نتيجه گرفته‌اند كه ...

- لطفاً استنباط‌هاي خودتان را به من نسبت ندهيد.

- استنباط از ماست ... ولي از فحواي كلام شما.

-انگار امروز صبح، خورشيد كلام از مدار درست خودش طلوع نكرده است، لذا اميدوارم سوء تفاهم‌ها تشديد نشود... نظر من در مورد عدم نياز به تست تأييدي هپاتيت B روشن است.

- يعني جمله توصيه‌اي براي پايين ورقه شماره 17 غلط است و اضافي.

- بله. البته در مورد جواب‌هاي خارجي ''احتمالاً'' غلط است چون از ماهيت تست اوليه آن و از كفايت و كارآيي و ميزان خطاهاي آن بي‌خبريم ولي در مورد آزمايشگاه‌هاي تشخيص طبي ايران، چنان توصيه‌اي كاملاً نابجا است. حتي اين استنباط ناصحيح در مورد HBV مدتي است كه در بعضي آزمايشگاه‌ها به HCV هم تسري پيدا كرده است و موجب شده جمله‌هاي غلطي را پائين برگه‌ها ببينيم كه توصيه به تأييد تست HCV كرده‌اند. (برگه‌هاي آزمايش شماره 22 و 23 را ملاحظه فرمائيد).

- ولي قبلاً گفته بوديد كه آزمايش HCV نياز به تأييد دارد.

- بلي. احتياج به تست تأييدي دارد ولي به شيوه مخصوص خودش يعني با RIBA.

- آيا در مورد تأييد HCV در كتاب هنري چه چيزي نوشته شده است؟

- همان چيزي كه همه كتاب‌ها مي‌گويند.

- منظورم اين است كه موضوع نادري نوشته نشده كه از سوي خوانندگان آن كتاب باعث سوء تعبير و تصميم براي صدور بخشنامه بشود؟!

- نمي‌دانم امروز چه اتفاقي افتاده كه گفتگوي ما قدري با كدورت‌هاي دو طرفه توأم شده و ممكن است با سوء تفاهم دو جانبه پيش برود. حتي ممكن است انتقال اين صحبت‌ها به خوانندگان مجله‌تان موجب گسترش اين حالت در بين آزمايشگاهيان شود. به همين دليل پيشنهاد مي‌كنم كه جلسه امروز را كوتاه كنيم آنچه كه من در مورد استفاده از كتاب نامناسب- يا بهتر است بگويم استفاده نامناسب از كتاب عرض كردم در همه جا صادق است. اين مشكل را با كتاب‌هاي ديگر هم داريم و خاص رشته آزمايشگاه نيست. در مورد رشته درسي خود من نيز اينطور است. ما در مبحث ايمونولوژي كتاب خوبي داريم به نام Cellular & Molecular Immunology معروف به كتاب ابوالعباس.

- بله. اين كتاب را خوب مي‌شناسيم.

- آقاي ابول‌ كي. عباس اصالتاً عرب و تابع امريكاست و بيش از يك دهه است كه كتابش در دنيا گل كرده است چون مباحث نوين و جالبي را در حيطه ايمونولوژي سلولي و مولكولي معرفي كرده است. ولي نكته اينجاست كه اين كتاب هر چند يك كتاب ايمونولوژي است ولي به هيچ وجه مناسب تدريس يا آموزش براي دانشجويان پزشكي كشورمان و رشته‌هاي وابسته مثل علوم آزمايشگاهي نيست ولي سالهاست كه در ايران به عنوان مرجع درسي اين رشته‌ها معرفي مي‌‌شود.

درست است كه پيشرفت علوم سلولي و مولكولي تا حد زيادي مديون ايمونولوژي بوده است و هنوز هم سلول‌هاي سيستم ايمني به دليل ويژگي‌هاي منحصر به فردشان از نظر تكثير و سهولت دسترسي و طول عمر خيلي طولاني يا بعضاً خيلي كوتاه و همچنين به دليل تغييرات چرخه زندگي‌شان و در شرايط ريزمحيطي متفاوت، به عنوان مدل‌هاي نابي براي پژوهش‌هاي بيولوژي و ژنتيك محسوب مي‌شوند ولي اين دليل نمي‌شود كه هر دانشجويي و در هر مقطع تحصيلي‌اي مجبور باشد كه به جاي خواندن درس ايمني‌شناسي باليني يا حتي ايمني‌شناسي پزشكي، كتاب ايمونولوژي سلولي و مولكولي بخواند و نهايتاً بعد از فارغ‌التحصيلي نه كليات ايمونولوژي را به خوبي فهميده باشد و نه ايمونولوژي انساني را- چه برسد به ايمونولوژي مديكال يا حتي كلينيكال. اين است كه براي دانشجويان پزشكي در مقاطع باليني و بيمارستاني و هنگام رسيدن به جنبه‌هاي عملي و كاربردي پزشكي، مباحث  ايمونولوژي بسيار نامأنوس مي‌ماند و انگار كه اصلاً قسمت‌هاي زيادي از درس ايمونولوژي را نخوانده‌اند. البته به قول يكي از دوستان، خوشبختانه كتاب ابوالعباس در آخرين ويرايش خود نشان داده كه دارد اصلاح مي‌شود و به راه مي‌آيد!

- يعني چطور؟!

- يعني از علوم سلولي و مولكولي محض در حال فاصله گرفتن است و مباحث باليني و كاربردي پزشكي و پيراپزشكي را به وضوح وارد متن خود كرده است.

- اگر اينطور بشود كه خيلي خوب است و درس ايمونولوژي اينقدر سخت به نظر نمي‌آيد.

- پيش‌بيني مي‌شود كه بعيد نيست در آينده نزديكي نام كتاب هم دچار تغييراتي بشود چرا كه لازمه ماندن در بين‌كتاب‌هاي ايمونولوژي طبي، گنجاندن موضوعات مربوط به پزشكي و پيراپزشكي است و مباحث مربوط به بيماري‌هاي انساني.

درست است كه كشفيات زيستي فراواني در علوم سلولي و مولكولي دنيا توسط دانشمندان ايمونولوژي صورت گرفته است و درست است كه در سال‌هاي اخير، اكثر برندگان جايزه نوبل در گروه پزشكي، ايمونولوژيست بوده‌اند ولي اين دليل نمي‌شود كه علم ايمونولوژي تمام بار علوم مولكولي و سلولي را به دوش بكشد و از وظايف خود غافل شود و از طرف ديگر، دانشجويان ما در دانشكده‌هاي گروه پزشكي به خاطر يادگيري علوم روز مجبور باشند آنها را در كلاس‌هاي ايمونولوژي فرا بگيرند.

اگر قرار است دانشجويان علوم آزمايشگاهي با موضوعات جديد روز آشنا شوند، بايد به فكر واحدهاي درسي جداگانه‌اي بود و معاونت آموزشي وزارتخانه مي‌بايد در تدارك سرفصل‌هاي نو در قالب واحدهاي درسي نو و تجديد نظر شده باشد.

ظاهراً شما نيز بدتان نمي‌آيد كه وظيفه اصلي خودتان كه پيگيري مبحث مديريت امضاء باشد را گاهگاهي فراموش كنيد و بحث را به جاهاي ديگري بكشانيد. پس بهتر است كه برجلسه امروز نقطه پايان بگذاريم و چند برگه آزمايش بياوريم كه در مورد آنها صحبت بشود.

به قول حافظ: مصلحت ديد من آن است كه ياران همه كار؛ بگذارند و سر طره ياري گيرند!

- آقاي دكتر محمدي از شما متشكريم.

خوانندگان عزيز ماهنامه اخبار آزمايشگاهي مي‌توانند اظهار نظرهاي خود در مورد آزمايش‌هاي شماره 22 و 23 و 24 و 25 و 26 را به آدرس نشريه ارسال نمايند.

 


1393/02/27 12:00:00 ق.ظ
فایلهای مربوط به مقاله
نماپ
سماپ
مقالات
تماس با ما
طراحی و توسعه توسط گروه متخصصین ماورانت
www.Mavaranet.com