آرايشي جديد براي نتايج آزمايش‌ها

دکتر رضا حق پناه

اين روزها كمتر بيماري است كه پس از دريافت نتيجه آزمايش قبل از خروج از آزمايشگاه نگاهي به برگه جواب نيندازد و سعي نكند كه از آن سر دربياورد. بديهي است وقتي پاي سلامت فرد در ميان باشد ثانيه‌ها و دقايق كش مي‌آيند و بسيار دشوار است كه تا رسيدن موعد ويزيت پزشك با خيال آسوده نتيجه آزمايش را در جيب بايگاني كند. يك سؤال اساسي اين است كه آيا بيمار مي‌تواند از نتايج آزمايش خود بدون واسطه مطلع گردد و يا اينكه بايد پزشك معالج او را نسبت به اين نتايج آگاه گرداند؟

اين سؤال پاسخ روشن و مورد توافقي ندارد، كما اينكه در برخي از ايالت‌هاي امريكا ارائه مستقيم نتيجه آزمايش به بيمار غيرقانوني است و آزمايشگاه مي‌بايست نتيجه را مستقيماً به پزشك معالج ارسال نمايد . از طرفي تفسير آزمايش براي فرد غيرمتخصص كار بس دشواري است. اي بسا فرد با ديدن يك علامت  High يا Low در كنار نتيجه آزمايش و يا اندكي انحراف نتيجه از محدوده نرمال دچار استرس بي‌جا شود. اخيراً مجله Wired براي قابل‌فهم كردن نتايج آزمايش‌ها براي افراد عادي دست به اقدام جالبي زده است. پيش‌فرض اين اقدام اين بوده است كه شما مي‌توانيد با بكارگيري مناسب رنگ‌ها و برخي توضيحات در برگه‌هاي آزمايش، بيماران را در فهم نتايج آزمايش ياري كرده، آنها را در مديريت سلامتشان سهيم كنيد.

اين مجله با مشاركت دو تن از پزشكان مؤسسه پزشكي دارموث و سه طراح حرفه‌اي اقدام به طراحي برگه‌هاي نتايج آزمايش‌ها به‌شكلي مبتكرانه و جالب نموده است. نقش اين پزشكان اين بوده است كه از ارائه تفسير صحيح به بيماران اطمينان حاصل شود. اين ابتكار در ارائه نتايج آزمايش‌ها مي‌خواهد ثابت كند كه افراد عادي را هم مي‌توان در مديريت سلامتشان مشاركت داد. نمونه‌هاي مختلف برگه‌هاي جواب طراحي شده را در ذيل مشاهده مي‌كنيد. اين تصاوير شايد بتواند الهام‌بخش شركت‌هايي باشد كه نرم‌افزارهاي آزمايشگاهي را طراحي مي‌كنند.


1393/02/27 12:00:00 ق.ظ
فایلهای مربوط به مقاله
نماپ
سماپ
مقالات
تماس با ما
طراحی و توسعه توسط گروه متخصصین ماورانت
www.Mavaranet.com