PCT تست

PCT چیست و به علت انجام می شود؟

نقش سرویکس ( دهانه رحم) در باروری، ایجاد محیط مغذی، و PH مناسب ( بیش از 7) برای اسپرم ها و محافظت آنها در برابر عوامل مخرب و تسهیل انتقال آنها به داخل رحم است.موکوس سرویکس درست قبل از تخمک گذاری تحت تاثیر استروژن شدیدا افزایش یافته ( حتی خود شخص متوجه آن می شود) سیال و شفاف شده و خاصیت کشسانی زیادی به خود می گیرد.

علل سرویکال مسئول کمتر از 5 درصد موارد نازایی بوده و از طریق تست بعد از  نزدیکی Post coital test (PCT) مورد بررسی قرار می گیرد.

PCT  در چه زمانی باید انجام گیرد و چه اقداماتی باید قبل از آن صورت گیرد؟

- PCT یک تا دو روز مانده به تخمک گذاری حدودا بین 12 تا 16 قاعدگی صورت می گیرد.

- زوجین باید از 2 روز قبل از نزدیکی خودداری نمایند.

- زوجین باید در روز مقرر اقدام به تماس جنسی کرده و پس از 6 تا 10 ساعت از نزدیکی نمونه هایی از موکوس سرویکس تهیه شود. آزمايش پس از مقاربت يا PCT كاملاً شبيه بررسي ترشحات دهانة رحم در تست پاپ اسمیر است،

- بعد از تماس جنسی از شستن واژن باید  خودداری شود.

- در صورت اینکه جواب PCT در ساعات 6 تا 10 غیر طبیعی باشد باید تست فوق را طی ساعات 10 تا 13 پس از نزدیکی تکرار نمود و آنگاه نتیجه گیری کرد.

این آزمایش بر اساس اندازه‌گیری پارامترهایی در موکوس مثل حجم، خاصیت سرخسی شدن، قابلیت کش‌آمدن، ویسکوزیته و سلول‌های عفونی درجه‌بندی می‌شود و زنانی که در این درجه‌بندی، نمرة بالای 10 به دست می‌آورند از لحاظ کیفیت و کمیت موکوس سرویکس در گروه نرمال قرار می‌گیرند. سپس تعداد و تحرک اسپرم و همینطور میزان اسیدیته (pH) در هر دو منبع واژینال و سرویکس (دهانه رحم) در زیر میکروسکوپ مشاهده می شود. در حالت نرمال pH واژن اسیدی و دهانه رحم خنثی یا قلیایی باشد و حداقل 10 اسپرم متحرک با درجه تحرک پیشرونده سریع و کند در میدان میکروسکوپی (با بزرگنمایی 400) باید مشاهده شود.
نتیجه نرمال PCT نقش تعیین کننده در انتخاب روش درمانی دارد و نشان دهنده آن است که:
1- شوهر به اندازه کافی اسپرم طبیعی تولید می کند.
2-به دنبال نزدیکی، اسپرم به طور صحیح در داخل واژن قرار گرفته است.
3-غدد دهانه رحم طبیعی هستند.
4-استروژن به میزان کافی قبل از تخمک گذاری تولید شده و در نتیجه تخمک گذاری طبیعی است.
5-آنتی بادی ضد اسپرم در موکوس وجود ندارد. منفی شدن PCT یعنی عدم وجود اسپرم یا بی حرکت بودن تمام اسپرمها درموکوس می باشد.

 

تصویر: حالت سرخسی شدن یا FERNING موکوس طبیعی سرویکس  را نشان میدهد.

مواردی که سبب غیر طبیعی شدن تست می شوند عبارتند از:
1- تست در زمان مناسب انجام نشده است. برای مثال PCT خیلی زود یا خیلی دیر در سیکل انجام شده است. زمان اشتباه از شایعترین علل نتیجه غیر طبیعی بوده و لازم است که دوباره تکرار شود.
2-تخم ک گذاری در طی آن سیکل قاعدگی رخ نداده است. شاید دلیل آن فشار و استرس و تعیین غلط زمان انجام نزدیکی باشد.
3-تعداد اسپرم خیلی کم بوده یا حرکت آن کم است.
4-دهانه رحم غیرطبیعی می تواند سبب منفی شدن تست گردد. برای مثال عفونت مزمن در دهانه رحم مانع تولید موکوس کافی می شود و در بعضی از زنان که دارای زخم در دهانه رحم می باشند، موکوس به اندازه کافی تولید نمیشود.
5-وجود آنتی بادی علیه اسپرم در ترشحات دهانه رحم
6- درمان با داروهایی همچون کلومیفن ،Tamoxifen، پروژسترون، دانازول که همگی برای درمان ناباروری استفاده می شوند می توانند مانع تولید موکوس خوب شوند.
7-کاهش قابلیت کش آمدن موکوس می تواند ناشی از كاهش سطح استروژن سرم (نامناسب بودن وضعيت تخمك) مي باشد.


1393/02/01 12:00:00 ق.ظ
فایلهای مربوط به مقاله
نماپ
سماپ
مقالات
تماس با ما
طراحی و توسعه توسط گروه متخصصین ماورانت
www.Mavaranet.com